Adil Kullanım Kotası Ne Zaman Kalkacak?

0
106
views

İnternet kullanıcılarının yıllardır şikayetçi olduğu adil kullanım kotası hakkında müjdeli haberler geldi. Bilindiği üzere Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Dünya İnternet Günü etkinliklerinde AKK ile ilgili müjdeli haberi vermişti. Peki, adil kullanım kotası ne zaman kalkacak?

ADİL KULLANIM KOTASI NEDİR?

Servis sağlayıcılarından yapılan açıklamalara göre AKK, yoğun veri trafiğini engellemek ve teknik problemleri kolaylıkla çözebilmek için oluşturulmuş bir planlamadır. Bilindiği üzere AKK dolduktan sonra kullanıcılar hangi hıza sahip olursa olsun, 3 mbps hıza düşmek zorunda kalıyordu. 2016 yılının Aralık ayında yapılan açıklamalarda 2017 yılına  girildikten sonra AKK ile ilgili çalışmaların başlayacağı belirtilmişti.

AKK NE ZAMAN KALDIRILACAK?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın açıklamaları kapsamında 2017 yılından itibaren gece yapılan indirmeler ve kullanımlar adil kullanım kotasına dahil olmayacak. 2018 yılına gelindiğinse ise adil kullanım kotası tamamen kaldırılacak. BTK tarafından yapılan zorunlu açıklamalar kapsamında servis sağlayıcılarının bu kurala uyması gerekiyor. Aksinin yapılması durumunda ise BTK tarafından servis sağlayıcılarına yüksek miktarlarda cezalar verilebilecek.

Bilindiği üzere servis sağlayıcıları bu konuda adım atmaya pek yanaşmıyordu. Adil kullanım kotasının olması gerektiğini belirten şirketler, AKK kaldırma konusunda ağır davranıyordu. Ancak BTK yaptığı bildirimler kapsamında şirketlerin 1 yıl içerisinde altyapısını ayarlamasını ve 2018 yılına girildiğinde AKK’nin tamamen kaldırılması gerektiğini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here