Android Root Nedir? Nasıl Yapılır?

2
44
views

Android Root Nedir? Nasıl Yapılır?

Android telefonlar, üretimi sırasında içine yerleştirilen temel programlar ve uygulamalar sayesinde, bir telefondan çok bir bilgisayar gibi çalışır. Ancak, sıradan kullanıcıların, bu bilgisayar gibi çalışan kısma, erişimi engellenmiştir. Bir başka deyişle, kullanıcısı olduğunuz telefon, tamamen sizin kontrolünüzde değildir. Belki günlük olarak telefon kullanıcısı olduğunuz halde, telefonunuzun bu hali siz hiç rahatsız etmemiştir. Ancak, bilgisayar ve andriod kullanmaktan öte, yöneten ve tam olarak erişim isteyen kişiler için, android telefonların bu hali yeterli değildir. Bu yüzden, telefonlarını root ederler ve artık tüm işlemler, kontrol altındadır.

Android Root Nedir?

Android root, telefon üreticilerinin ve uygulama yöneticilerinin (özellikle Google) izin verdiği sınırların dışına çıkarak, telefonun tüm özelliklerini kontrol etme yetkisidir. Bu yetkiyi almak için, telefona konan bazı kilit ve engelleme uygulamalarının, devre dışı bırakılması gerekmektedir. Konu hakkında gerçekten bilgisi olmayan insanların ulaşmamasının daha sağlıklı olduğu bu bilgiler, mutlaka gerçekten uzman olan kişiler tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde, telefon tamamen kullanılmaz hale gelebilir.

Root Nasıl Yapılır?

Telefonlar farklı markalara sahip olsa da, kullandıkları android sistem aynıdır. Yine de telefon menüleri farkından kaynaklanabilecek durumlar için, root atma programı ile telefonunuz uyumluluğu kontrol edilmelidir. Telefonunuz modeline ve androidinizin sürüme uygun root programını bilgisayarınıza indirmelisiniz. Çalıştırdıktan sonra, USB kablo ile telefonu bilgisayar bağlayarak, menüyü takip edip Geliştirici Seçeneklerine gelerek, USB Hata Ayıklamayı tıklattığınızda, Artık Bir Geliştiricisiniz mesajını gördüğünüzde, telefonunun root edilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here