Android’de Varsayılan Uygulamalar Nasıl Değiştirilir?

0
54
views

Android işletime sahip cep telefonları kullan kişiler günlük hayatlarında cep telefonlarını birçok uygulamada aktif olarak kullanmaktadır. Bunlara neredeyse her gün kontrol ettiğimiz mail adreslerimiz, Youtube gibi video paylaşım sitelerinden izlediğimiz çeşitli videolar, internet tarayıcıları sayesinde sanal alemde yaptığımız gezintiler, okumuş olduğumuz haber siteleri ve bunların telefon uygulamaları, alışveriş siteleri ve uygulamaları örnek olarak gösterilebilmektedir. Bu tip işlemlerde Android işletim sistemli telefonlarımızda herhangi bir “varsayılan uygulama” belirlenmemiş ise, açılacak bir pencere ile bizlere her seferinde varsayılan uygulama olarak hangisini seçmemiz gerektiği konusunda uyarılar gelecektir. Akabinde bizler de herhangi birini seçmeden istediğimiz işleme geçişimiz mümkün olamayacaktır. Bu durum biz kullanıcıların canın oldukça sıkmakta ve bizlere aynı prosedürü her gün en az birkaç defa yerine getirme zorunluluğu getirecektir.

Peki Android işletim sistemine sahip cep telefonlarımızda varsayılan uygulama seçiminde otomatik bir seçenek mümkün müdür? Veya bizler tarafından daha önceden belirlenen bir varsayılanın, varsayılandan kaldırılması ve başka bir varsayılan ile değiştirilmesi mümkün olabilir mi? Sizler için tüm bu hususları araştırdık. Dilerseniz hemen cevabımıza geçiş yapalım.

Android işletimli cep telefonlarında belirtmiş olduğumuz işlemi iki şekilde yapabiliriz. Bunlardan ilki cihazımızın “Ayarlar” bölümünden “Uygulamalar” kısmını seçiyoruz. Daha sonra uygulamalar listesinde varsayılan olarak belirlemiş olduğumuz uygulamayı buluyor ve üzerine tıklıyoruz. Sonrasında ise karşımıza çıkan “Varsayılan Olan Başlat” yazısının alt kısmında yer alan “Varsayılanları Temizle” bölümüne tıklıyoruz. Artık bahse konu program bizim varsayılan uygulamamız değildir. Bu uygulamanın haricinde başka bir uygulamayı da varsayılan olarak atayabilmemiz yine az önce belirttiğim yöntemler ile mümkündür.

İkinci olarak da “Default App Menager” uygulamasıdır. Bu programı da cihazımıza indirip kurduktan sonra tarayıcılardan diğer uygulamalara kadar her istediğimiz uygulamayı varsayılan olarak tayin etmemiz mümkün olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here