Dünyanın en küçük uydusu

0
25
views

Günümüzde uzaya fırlatılmak üzere tasarlanan uyduların bazıları o kadar büyüktür ki yapması onlarca yıl alır. Görevlerine bağlı olarak tasarlanan uydular devasa büyüklükte olabildiği gibi çok küçük de olabilmektedir. Örneğin çoğu insanın duymuş olabileceği Hubble Uzay Teleskopunun ağırlığı 2.500kg ancak bu yazımızda bahsedeceğimiz KalamSat adlı uydunun ağırlığı sadece 64 gramdır.

Hindistan’ın; Tamil Nadu eyaletinde yaşayan 18 yaşındaki Rıfat Şaruk isimli gencin, iDoodle’ın ve Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) başlattığı bir yarışma için yaptığı 64 gramlık dünyanın en küçük uydusu, yarışmanın kazananı oldu. Şaruk, bu uyduyu karbon fiber polimerden yapmış olup içine sekiz dahili sensör yerleştirmiştir. Bu sensörler, dünyanın en küçük uydusu; manyetosfer, dünyanın dönüşü ve hızı gibi ölçümleri yapabilsin diyedir. Şaruk yaptığı bu uyduya  ismini verirken, Hindistan’ın 11. Devlet başkanı  aynı zamanda uzay mühendisi                 Abdul Kalam’dan ilham almıştır. KalamSat, NASA tarafından 21 Haziran günü uzaya fırlatılacak olup yörüngede 4 saat kalacaktır.

Uydu yapmanın zorlu bir iş olmasının yanı sıra dünyanın en küçük uydusu ünvanını alan bir uydu yapmanın da bayağı uğraştırıcı olduğunu söylemek gerekmektedir. Bunu 18 yaşında başaran Rıfat Şaruk’un ileride daha da başarılı işlere imza atmasını umuyoruz. Şaruk daha önceden ise yaptığı helyum hava balonu  ile de ülke çapında düzenlenen bir yarışmada birinci olmuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here