FaceID’de Kritik Zamanlar

0
38
views

Son yıllarda gelişen güvenlik teknolojilerine bir yeni yüz tarama sistemi ile gelmişti. Şifre ya da parmak izi okutmadan, sadece sizin yüzünüzü algılayarak size özel hale gelen güvenlik şifreli sisteminde Apple markası yeni Iphone X modelinde oldukça iddialı bir giriş yapmıştı. Hata payının milyonda bir olduğunu dile getiren Apple markası güvenlik testinden sınıfta kalmış gibi görünüyor.

Güvenlik ve işletim sistemiyle ön planda olan Iphone X, yapılan FaceID güvenlik testinden pek geçmiş gibi görünmüyor. İkizler üzerinde yapılan araştırmayla ikizleri birbirinden ayırt edemeyen güvenli yüz tarama testi, maske takılarak test edildiğinde ise maskeyi algılayarak telefonun kilidi açtığı tespit edilmişti. Müşterisinde hayal kırıklığına açan bu duruma Apple tarafından hala bir açıklama getirilmedi. Bkav isimli bir güvenlik şirketi tarafından üretilen maliyeti sadece 150 dolar olan bu maske Apple’ın Iphone X modelindeki FaceID güvenlik duvarını kolayca aştığını belirtmiştir. FaceID sisteminin işleyişini çözen bu güvenlik şirketi, FaceID teknolojisinin iddia edildiği kadar güvenli olmadığını belirtti.

Bu çok yönlü araştırmalar ile Apple’ın ortaya koyduğu tez çürütülmüş oldu. Hala Apple tarafından açıklama yapılmaması da ayrı bir merak konusu oldu. Iphone X’in genel olarak çok fazla ilgiyi üzerinde toplamadığı gerçeği ise gündemden düşmemişken böyle bir olumsuzluğun da üstüne gelmesi yetkilileri zor duruma sokmuş olabilir? Apple güvenlik sisteminin iddia ettiği gibi olmaması üzerine acaba bir açıklamada bulunacak mı?

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here