Format Sonrası Hangi Programlar Yüklenmelidir?

0
104
views

Uzun süre kullandığımız Windows işletim sistemleri zamanla yavaşlayabilmektedir. Bu durumda ise ilk aranan çözümler arasında format yer almaktadır. Ancak format sonrası gereken programlar yüklenmediği takdirde bilgisayarın performansı düşük olacaktır. Windows 10, Windows 8.1 ve Windows 7 işletim sistemleri için bazı gerekli programlar bulunmaktadır. Bilindiği üzere Windows 7 işletim sistemi sonrasında bilgisayar zaman zaman driverları kendisi tanımaktadır. Ancak diğer programlar için aynı desteği vermemektedir.

1- NetFramework

Mutlaka her bilgisayarda bulunması gereken bir yazılımdır. NetFramework olmadan bilgisayarınızın stabil çalışması mümkün değildir. İşletim sistemi ile programlar arasındaki uyumu ve bağlantıyı NetFramework sağlamaktadır. Bilgisayara format attıktan sonra ilk olarak bu programı yüklemeyi unutmayın.

2- Sürücü Dosyaları (Driver)

Bilgisayarınızda bulunan donanımların, işletim sisteminiz ile uyumlu çalışabilmesi için bazı driver programlarının yüklenmesi gerekmektedir. Ekran kartı, işlemci, harddisk ve ses kartı olmak üzere her donanımın kendine ait programı bulunmaktadır. Bunlar olmadan oyun oynamak, müzik dinlemek ve video izlemek zor olacaktır.

3- İnternet Tarayıcı

Bilindiği üzere Microsoft ile birlikte gelen Internet Explorer ve Edge, hiçbir zaman istenilen performansı sunmamaktadır. Bu yüzden format sonrası Google Chrome, Opera ya da Mozilla Firefox tarayıcıyı yükleyebilirsiniz.

4- Codec ve Media Player

Bilgisayarınızda film, müzik ve video için mutlaka bir media player ve codec programları yüklemelisiniz. Aksi taktirde yüksek kalitede filmler oynatılamayacaktır.

5- Directx

Microsoft Windows işletim sisteminde oyun oynamak için olmazsa olmaz programlar arasında yer almaktadır. Her bilgisayarda mutlaka bulunmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here