Google Chrome Otomatik Olarak Oynatılan Medyaları Susturma Özelliği Getiriyor 

0
24
views

Günümüzde internet üzerinden bannerlar aracılığıyla, ürün yerleştirmeler ile ve daha pek çok şekilde reklam yapılması mümkün. Son zamanlarda ise internet kullanıcıları tarafından en çok şikayet alan ve tepki çeken reklam yöntemi, bir internet sitesine tıklanıldığında kendiliğinden otomatik olarak oynatılan videolar. Bu reklam şeklinin amacı ise insanlarda artık ‘banner körlüğü’ şeklinde tabir edilen durumun ortaya çıkması. İnternet kullanıcıları artık internet sitesinde sağda solda yer alan bannerlar karşısında algısal olarak onları görmemeye başlıyor. Durum böyle olunca da otomatik video oynatımı şeklinde yeni bir reklam şekli ortaya çıktı.

Google firması en çok kullanılan tarayıcısı olan Chrome’un, 2018 tarihinden itibaren internet sitelerinde otomatik olarak oynatılan video reklamları engelleyebilecek bir özelliği olacağını duyurdu. Google firmasının Chrome’un yeni sürümüne getireceği bu özellik, otomatik olarak oynatılan medyaları ‘varsayılan olarak susturma’ işlemini yapacak. Google firması bu özelliği internet kullanıcılarına aşama aşama sunmayı planlıyor. İlk önce Google Chrome 63 versiyonu ile beraber internet sitelerinde otomatik olarak oynatılan videoları susturmak adına kullanıcılara tek tek ekleme çıkarma özelliği sunacak. Google Chrome 64 versiyonu ile birlikte ise otomatik oynatılan videolara kalıcı bir çözüm getirilecek.

Chrome tarayıcısının bu versiyonu ile beraber otomatik oynatılan videolar sadece kullanıcı oynatılması için bir ayar yaparsa oynatılacak. Başka bir deyişle bu sürümde varsayılan otomatik videolar oynatılmayacak.

Chrome 63 versiyonu bu ay indirilebilecekken, Chrome 64 versiyonu 2018’in Ocak ayında kullanıcılarla buluşacak.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here