Hangi Banka Kaç Lira Hesap İşletim Ücreti Alıyor?

0
44
views

Hangi Banka Kaç Lira Hesap İşletim Ücreti Alıyor?

Bankalar kendi sistemleri üzerinden yapılan işlemler karşılığında bir miktar hesap işletim ücreti almaktadır. Bu ücretler aylık, 3 aylık, altı aylık ya da yıllık toplu olarak alınmaktadır. Her bankanın hesap işletim ücreti tutarı farklı olmakla beraber ülkemizde faaliyet gösteren bazı bankalar bu ücreti hiç almazken, bazıları da otomatik ödeme talimatı veren müşterilerini bu ücretten muaf tutmaktadır. Banka aracılığıyla işlem yapmadan önce hesap işletim ücretlerinin miktarlarını öğrenmekte fayda vardır.

Hesap İşletim Ücreti Miktarı Neye Göre Değişir?

Hesap işletim ücreti miktarı bankanın genel para politikasına, hesabın bireysel ya da kurumsal hesap olup olmamasına göre değişebilmektedir. Finansal tüketicilerden alınacak ücretlere ilişkin usul ve esaslar hakkında yönetmelik gereği her banka kendi hesap işletim ücretini belirler. Zira Rekabet Kurulu; “her bankanın bankacılık hizmetleri bedellerini serbest piyasa koşullarında kendilerinin serbestçe tayin edebilecek” lerini belirtmektedir.

Bankaların Hesap İşletim Ücreti Tutarları Ne Kadar?

İş Bankası 6 aylık 54 TL’dir. Akbank 6 aylık 60 TL, ING Bank aylık 9.35 TL, Yapı Kredi Bankası 6 aylık 60 TL, Garanti Bankası yılda iki kez 63 TL, HSBC aylık 9.75, Ziraat Bankası üç ayda bir 20 TL, Halkbank aylık 5 TL, Vakıfbank aylık 8 lira, Denizbank aylık 9.5 TL, TEB 6 aylık 50 TL hesap işletim ücreti almaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here