İnternetten Görüntülü Konuşma Nasıl Yapılır?

0
35
views

skypeTelefon operatörleri fiyatlarla oynayadursun, bilgisayar ve tableti olan internet kullanıcıları, çoktan ücretsiz görüntülü görüşmeler yapmaya alıştı. Şehir içi, şehir dışı, milletlerarası farkı olmaksızın, internet üzerinden görüntülü ücretsiz görüşme yapmak mümkün. Buna izin veren siteleri bilmek ve internete girilen cihazda kamera ve mikrofon olması yeterli. Artık neredeyse tüm bilgisayar ve tabletlerde, entegre kameralar var, yok ise bir web cam (bilgisayar kamerası) almanız gereklidir.

Skype ile Görüntülü Görüşme

Akıllı telefonlar, tabletler ve tüm bilgisayarlar, Skype kullanmak için uygundur. Daha doğrusu, Skype programı, her cihaz için ayrı uygunlukta versiyonlar üretmiştir. Skype programını açtıktan sonra, kullanıcı adınız ve şifrenizle oturum açmalısınız. Sağ tarafta, kişilerinizi görürsünüz. Hiç kimseyi görmüyorsanız, davet göndererek, sizi eklemesini sağlayabilirsiniz. Sonra, görüşmek istediğiniz kişinin üzerine tıklarsınız. Açılan yeni ekranda, sol tarafta, görüşeceğiniz kişinin fotoğrafını, altında ismini, var ise kişisel mesajını görürsünüz. Onun hemen altında, bir kamera bir de telefon simgesi görürsünüz. Kamera simgesine tıkladığınızda, karşı tarafa görüşmek istediğinizi bildiren bir sinyal gider. Görüşmek istediğiniz kişi, kabul ettiğinde, ekranda görüntüsü belirir ve görüntülü konuşmanız başlamış olur.

Facebook ile Görüntülü Görüşme

Facebook’u açtıktan sonra, kişisel bilgilerinizi girerek oturum açarsınız ve görüşmek istediğiniz kişi, daha önce görüştüğünüz biri ise; mesajlar kısmına girersiniz, değilse, kişinin sayfasına gidip mesaj yazma bölümünü açarsınız. Kişiye ait mesaj kısmı açıldığında, görüşeceğiniz kişinin adı sol tarafta, sağ tarafta ise dört farklı simge görürsünüz. Bu simgelerden biri, kamera şeklindedir. Bu kameraya tıkladığınızda, karşıdakine görüşme isteğinizi bildiren mesaj tonu gider. Karşı taraf onayladığında, görüntülü konuşmanız başlamış olur.

Google Hangouts ile Görüntülü Görüşme

Diğerlerine nazaran, daha az bilinen fakat güvenli bir sitedir. Gmail’inize giriş yaptıktan sonra, sol en altta, üç tane simge görürsünüz. En baştaki insan şeklinde olana tıkladığınızda, Hangouts kişileri açılır. Görüntülü görüşme yapmak istediğiniz kişinin adının üzerine geldiğinizde, açılan küçük pencerede, kişinin fotoğrafının altında bir kamera bir de yazı balonu simgesi vardır. Kamera simgesine tıklayarak, görüntülü görüşmeyi başlatabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here