iPhone’da Ekran Görüntüsü Nasıl Alınabilir?

0
35
views

iPhone hali hazırda dünyada en fazla tercih edilen cep telefonu markasıdır. Birçok kişi iPhone telefon alabilmek için telefonların yeni sürümünün piyasaya çıktığı gün, geceden itibaren büyük kuyruklar oluşturmakta ve deyim yerindeyse bu telefonlar kapış kapış gitmektedir. iPhone marka olarak Samsung ile kıyasıya bir rekabete girmektedir. iPhone telefonlarının en fazla tercih edilme nedenlerinden birisi de ekran görüntüsü alabilme özelliğine sahip olmasıdır. iPhone’lardan ekran görüntüsü alabilmenin en kolay yolu telefonda bulunan “Home” tuşu ve “açma kapama” tuşuna aynı anda basılmasıdır. Kişiler bu yöntemle birlikte ekran görüntüsü alınacağını bilmektedir. iPhone marka telefonların özelliklerinden biri olan ekran görüntüsü elde etme işleminde zamanla sık kullanımla beraber ana ekran tuşu bozulabiliyor. Aynı zamanda kişiler ana ekran tuşunun yıpranmaması için farklı yöntemleri tercih etmeyi istemektedir. Peki bu mümkün müdür veya mümkün ise yöntemi nedir?

iPhone’da ekran tuşuna hiç dokunmadan dolayısı ile yıpranma ve bozulmalara yol açmadan ekran görüntüsü almak istiyorsanız, bunun için iPhone özelliklerinden biri olan “Assistive Touch” özelliğini kullanmanız yeterli olacaktır. “Assistive Touch” kelimesinin dilimizdeki karşılığı “Yardımcı Dokunuş” olarak geçmektedir. Bu sayede ana ekran tuşu kullanılmadan ekran görüntülerini yakalayabilirsiniz. Peki bunu ne şekilde kullanılabilir hale getireceksiniz? İşlem basit. “Assistive Touch” fonksiyonunu etkin hale getirebilmek için sırasıyla “Ayarlar – Genel – Erişilebilirlik-“Assistive Touch” ” yolunu izliyorsunuz. Bu fonksiyonu etkin hale getirdikten sonra ana ekran tuşunun yer aldığı bir görüntü ile karşı karşıya kalacaksınız. Buradan telefon simgesine tıklayıp açılan pencerede üç noktaya tıklıyorsunuz. Ekrana gelen seçeneklerde “Screenshot” seçeneği simgesine tıkladıktan sonra artık ana ekran tuşunu kullanarak ekran görüntüsü almanıza gerek kalmaz.

“Assistive Touch” uygulamasını kullanarak aldığınız ekran görüntüsü ilk olarak size çok pratik değilmiş gibi gelebilir. Ancak zamanla kullanım sıklığına göre bu yönteme alışacaksınız. Aynı zamanda ana ekran tuşunuzun bozulabilecek riskini ortadan kaldırmış olacaksınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here