İşletim Sistemleri Ve Görevleri

0
37
views

isletim-sistemleriBilgisayarın başlatma düğmesine basıldığı andan itibaren devreye giren ve bilgisayar kapsamındaki program ve verilerle birlikte bilgisayarın yazılım ve donanım kaynaklarını yürütmekle görevli olan yazılımların genel adına işletim sistemi denmektedir. İşletim sisteminin bilgisayar ekranındaki bilgiyi hard diskten alarak bilgilerin işlemci tarafından işlenmesi sonucunda kullanıcıları görüntü ve bilgi olarak yansımaktadır.

İşletim Sisteminin Görevleri

İşletim sisteminin en temel görevlerinden biri işlem yönetimidir. Bu görevince işlemciye ulaşan işlemlerin belirli bir düzende olmasını sağlar. Bellek yönetiminde ise, bilgisayar belleğinin boş ve dolu kısımlarını denetleyerek ihtiyaç halinde boşalması gereken belleği boşaltarak bir sonraki işlem için bellek ayırır. Giriş çıkış birimleri yönetiminde, bilgisayar ve donanım birimlerinden olan Mouse ve printer gibi cihazlar arasında veri alışverişini sağlamaktadır. İşletim sisteminin dosya yönetimi görevinde de, Dosyalar içinde saklanan verilen okunması, yazılması ve erişimi gibi çalışmaları yönetmektedir.

İşletim sistemi çeşitleri ise iki çeşittir. Kapalı kaynak kodlu ve açık kaynak kodlu olmak üzere olan işletim sistemlerinde, kapalı kaynak kodlu özellikte olanlar değişmeye ve gelişmeye kapalı olanlardır. Açık kaynak kodlular ise geliştirilmesi olası olan yazılımlardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here