Jenerik Domain Nedir? Neden Önemlidir?

0
48
views

domainWeb sitesi oluşturmak isteyenlerin üzerinde durması gereken en önemli konulardan biri de alan adıdır. Site sahibinin, ad oluştururken az karakter bulundurması gerektiğini buna bağlı olarak Türkçe karakterlerin çok olmasının sorun teşkil edebileceğini bilmesi gerekiyor. Jenerik domainin önemli olmasının nedeni, bu isim karmaşasının çözümünü barındırmasıdır.

Jenerik Domain Neden Önemlidir?

Alan adını belirlerken site kurucusu olarak maddi olanağınız varsa jenerik ad, satın almalısınız. Çünkü jenerik ad kullanımı, sitenin başlangıcından itibaren hızlı bir yükselişe geçmesini sağlar. Jenerik domainlerin önemli olmasının birinci sebebi sitenin kısa sürede parlak olmasını sağlaması ikinci sebebi ise akıllarda kalıcı yönünün çok fazla olmasıdır. Domainin jenerik olabilmesi için bazı şartlar vardır. Nitekim bunlar bilindikten sonra isim konusunda çok da sorun kalmayacaktır.

Jenerik Domain Nasıl Olmalıdır?

  • Her şeyden önce çekim eki alan hiçbir sözcük jenerik değildir. Kitap jenerik bir isimken kitaplar jenerik değildir.
  • Kelime yapım eki almış ve farklı bir sözcük haline bürünmüşse jeneriktir. Bunun örneğini de kitapçı üzerinde görebilirsiniz.
  • Kalıplaşmış olan sözcükler ya da kelime grupları jeneriktir. Cep telefonu jenerik bir isimdir. Tuşlu telefon değildir.

Bir kelimenin jenerik olması, çok etkileyici olacağı anlamına gelmez. Site adını jenerik domain olarak seçmeniz sizi bir numara yapmayabilir. Fakat katkıları da tartışılmazdır. Önemli olan donanım ve içeriktir. Fakat bununla beraber alan adı da çokça önemlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here