Müjde, Türkiye’de İlk Uydu Merkezi Kuruldu

0
80
views

Uzay teknolojileri bakımından her geçen gün gelişim gösteren Türkiye, bu defa da ilk uzay merkezini resmen kurmayı başardı.Türk Havacılık Ve Uzay Sanayi kurumu bünyesinde kurulan Türkiye’nin ilk uzay sistemi entegrasyon ve ayrıca deneme testlerinin görüntüleri resmi olarak yayına sunuldu. Ayrıca Türkiye’nin ilk yerli ve milli uydusu olan Türksat 6A uydusu daha da geliştirilerek üretilmesi hedeflenmektedir.

Göktürk-1 Uydusu Testleri Yapıldı

Yaklaşık olarak 3 bin 800 metrekarelik büyük bir alan içerisinde kurulan Göktürk-1 uydusu oldukça hijyenik bir ortamda ve destek ekipmanlarının da yer aldığı özel bir oda içerisinde ilgili yetkililer tarafından deneme testleri yapıldı. Yaklaşık olarak 5 tonluk dev bir kütleye sahip olan uydu, birden fazla uydunun aynı anda montajının yapılmasını, entegrasyonunu ve test deneme işlemlerini yapabilme kapasitesine sahip olunabilmesi açısından çalışmaların sürdürüldüğü kurum tarafından belirtilmektedir.

Haber Sosyal Medya Üzerinden Geniş Yanku Buldu

Türkiye ülkesinin kendine ait olan ilk uydu merkezini kurması haberi, ülkede geniş yankı bulurken, ayrıca sosyal medya üzerinden de geniş bir yankı uyandırdı. Sosyal medya kullanıcıları tarafından duyurulan haber sonrasında ülke vatandaşları durumu sevinçle karşıladı. Türkiye, ilk uydu merkezi hakkında ön bilgiler sunarken, kurum yetkilileri Türkiye’nin ilk uydu merkezi hakkında ileriki dönemlerde de yeni gelişmeler hakkında bilgiler sunabileceği haberini sundu. Teknolojik alanlarda dünya sıralamasında yer alan ülke, geliştirdiği ilk uydu merkezi sayesinde de ismini yeniden duyurmayı başardı.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here