Oyun Bağımlılığı Bir Kişinin Daha Canını Yaktı 

0
32
views

Teknolojinin gelişmesiyle, akıllı telefonlar üzerinde olan oyunlara talep artıyor. Başta zevkli gelen bu oyunlar, daha sonra psikolojik rahatsızlık derecesinde oyun bağımlılığına dönüşür.

 Oyun bağımlılığı kurbanlarından biri de Çin’den geldi. 21 yaşındaki genç kadın, uzun süre aralıksız oynadığı oyunun gözlerine zarar vermesi sonucu geçici körlük yaşadı.

Honour of Kings oyunu uzun süre oynadığını söyleyen kadın, hastaneye kaldırıldığında sağ gözünde görüş kaybı yaşadığını dile getirdi.

Oyunu oynayan kadının rahatsızlığının Retinal Arter Tıkanıklığı olduğu teşhisini koyan doktorlar, bu hastalığın ileri yaşlı insanlarda görüldüğünü ve tedavi edilip iyi bakılmaz ise ileride geçici körlüğe neden olabileceğini açıkladı.

Çinli kadının bu yaşadığı talihsiz olay Çin halkı tarafından sosyal medyada gündem konusu oldu. Körlük derecesine gelen hastanın halen telefonu elinden bırakmadığı ve ara sıra telefonu kontrol ettiği dikkatlerden kaçmadı. Çin’de yayın yapmakta olan, The Global Times’ın sorularını yanıtlayan hasta çalışmadığı günlerde, günde aralıksız 10 saat bu oyunu oynadığını söyledi.

Bu yaşananlara rağmen çoğu oyun kullanıcısı oyunu silmediklerini ve oyunu oynarken zevk aldıklarını dile getirdi.

200 milyondan fazla kişi bu oyunu oynuyor ve bırakmaya niyetli olmadıklarını belirtiyorlar. Bu tür oyunların insan sağlığını ciddi derece tehdit ettiği açıkça ortada olmakla birlikte ölümlere kadar varan sonuçlar doğurabilir. Özellikle çocukların dikkatini çeken bu oyunların oynandığı taktirde kontrollü bir şekilde oynanması gerektiği ve belirli bir saatin üzerine çıkılmaması gerektiği araştırmacılar tarafından dile getirilmektedir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here