Periscope İnternet Yayınına Başladı

1
153
views

Periscope İnternet Yayınına Başladı

Günlük gerçek hayatı internetteki sanal ortama taşıyan onlarca uygulama bulunmaktadır. İnsanlar bir şekilde hayatlarındaki anıları binlerce kişiyle paylaşmaktadırlar. Örneğin kahvaltı keyfini, bir kahve içtiği kafenin konumunu, bebeğinin ilk yürüme anlarını internette paylaşmak kişilerin vazgeçemediği bir alışkanlık haline geldi. Hayatı sanal dünyanın içine katan uygulamalardan birisi de Periscope’dur.

Periscope Nedir, Nasıl Çalışır?

Periscope, sosyal medya araçlarından biri olan Twitter’in sosyal ağ üzerinden canlı yayın yapılabilmesine olanak veren video paylaşma uygulamasıdır. Öncelikle Periscope uygulaması telefona indirilir ve bir hesap oluşturulur. Hesap ekranında “Sign in with Twitter” tıklanır ve Twitter hesabıyla giriş yapılabilir.

Periscope İle İnternet Yayını Nasıl Yapılır?

İnternet bağlantısı olan bir yerde Periscope aracılığıyla internet yayını yapmak mümkündür. Twitter üyesi olan ve telefonuna Periscope uygulamasını yüklemiş olan herkes, bir tıkla canlı yayın yapabilir. Periscope’un ana ekranında sağ altta bulunan kırmızı kamera butonuna basılır. Açılan ekranda yayına bir isim verilir ve “Start Broadcast” butonuna basılır ve internet yayını başlar. Ekranda görülen “Live” sözcüğü yayına başlandığının göstergesidir. Ekranan iki kez üst üste tıklandığında telefonun ön kamerası aktif olur. Yayın bitirilmek istenildiğinde ekranın üst kısmındaki “Stop Broadcast” butonuna basılır.

Periscope’daki Videolar Kalıcı Olarak Nasıl Saklanabilir?

Periscope uygulamasında normal şartlarda videolar sadece 24 saat saklanabilmektedir. Ancak videolarının daha uzun süre kalıcı olmasını isteyenler, “Save to camera roll” sekmesini tıklayarak videoyu telefona film şeridi şeklinde kaydedebilirler. Bu sayede videolar kalıcı olur.

 

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here