Pixlr ile Fotoğraflara Yazı Yazmak

0
105
views

Günümüzde dijital fotoğrafçılığı profesyonel olarak yapanlar kadar, sadece cep telefonu teknolojilerindeki gelişmeler ile amatör olarak yapanlarında sayısı azımsanmayacak kadar çoğaldı. Çekilen fotoğraflara dosya adı vermekten daha fazlasını arayanlara, Microsoft Paint’ten fazlası gerekiyor. Ünlü yazılım firmasının geliştirdiği bir uygulama sayesinde çektiğiniz fotoğraflara, bazı rötuşlar yapabilir ve çeşitli karakter ve renklerde ilginç yazılar yazabilirsiniz.

Pixlr ile fotoğraflara yazı yazmak oldukça kolay ve diğer uygulamalara göre, daha fazla seçeneği ile kullanıcıların ilk tercihlerindendir. İlk olarak yazılımı internetten bularak, bilgisayarınıza kurmalısınız. Kurulum işlemi bitikten sonra, hemen her bilgisayar programında bulunan dosya “File” menüsünden, üzerinde değişiklik yapmak istediğiniz fotoğrafı açmalısınız. Resminiz uygulamanın ekranına yüklendikten sonra, sol tarafta bulunan etkileşim menüleri içerisinde büyükçe görünen ikili tırnak işareti ( “ ) ile görsellendirilen type seçeneğine tıklanarak, pixlr ile fotoğraflara yazı yazma ve yazı düzenleme işlemine geçilebilir.

Type menüsüne basıldığında, sol üstten itibaren yeni bir menü açılacaktır. Yazı yazımında kullanılan tanıdık simgeler ve boş bir alan karşımıza çıkacaktır. Bu boş alana fotoğrafınıza eklemek istediğinin metini yazabilirsiniz. Font büyüklüğü, font türü, bold, italik gibi seçeneklerin ayarlanması Paint’e göre oldukça kolay yapılmaktadır. Yine aynı alanda diğer uygulamalarda bulunmayan, “Opacity” şeffaflık ayarı, oldukça işinize yarayan bir özelliktir. Yazdığınız yazı için renk seçenekleri oldukça fazla ve renk aşılaması sayesinde, orijinal fotoğraf üzerinden renk seçimi de yapabilirsiniz. Tüm bu işlemleri yaparken, anlık olarak ön izleme seçeneğiniz de bulunmaktadır.

Bu sayede yazdığınız yazının fotoğraf üzerinde nasıl göründüğünü takip edebilirsiniz. Ön izleme alanında yaptığınız çalışmanın, büyüklüğünü ve konumunu işlemlere ara vermeden, mouse ile şekillendirebilir, döndürebilir ve taşıyabilirsiniz.  Artık fotoğraf üzerine metin yerleştirme işleminiz bittiyse, “Apply” düğmesine basarak metin işleminizi sonlandırabilirsiniz. Bir fotoğrafa bir den fazla metin eklemeniz mümkündür. Pixlr ile fotoğraflara nasıl yazı yazılır, sorusuna verdiğimiz cevap oldukça etkili ve yeterlidir. Bundan sonra bir de tavsiye vermekte fayda var. Düzenlediğiniz fotoğrafı farklı kaydetme seçeneği ile kaydedip, orijinalini olduğu gibi saklayabilirsiniz. Bu işlem için “File” menüsü “Save As” seçeneğinin seçilmesi yeterlidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here