Samsung’dan Gelen Tehlike

0
63
views

SAMSUNG’DAN GELEN TEHLİKE

İnternet üzerinde en çok tercih edilen arama motoru olan Google, akıllı telefon piyasasının en iddialı markalarından biri olan Samsung’un Android telefonlarından Galaxy S6 Edge modelinde 11 güvenlik açığının olduğunu tespit etti.

Aynı zamanda bu güvenlik açığında hacker’ların cep telefonlarını kontrol edebilmesini olanak sağlayacak tehlikeli bir boşluğunda olduğu söyleniyor. Google’un, Samsung’u bu konu hakkında bilgilendirmesi üzerine bu problemin birçoğu çözülmüştür ancak geri kalan sorunların giderilmesi için biraz daha zaman geçecek gibi görünüyor. Londra Üniversitesi’nden güvenlik uzmanı Dr. Steven Murdoch, Android işletim sistemini geliştirmekte olan Google’un, üzerinde özenle çalıştığı Android markasını koruyabilmek için yapmış olduğu faaliyetlerin Google ile akıllı cep telefonu üreticileri arasında bir problemin ortaya çıkmasına sebep olduğunu bildiriyor. Samsung tarafından gelen açıklamalarda ise; sorunun bir kısmının giderildiği belirtiliyor. Öte yandan geri kalan 3 tane güvenlik sorunlarının da bulunduğumuz bu ay içinde yapılacak olan bir güncelleme sayesinde ortadan kaldırılacağı bildirilmiştir. Google’ın belirlediği bu güvenlik açıklarının arasında birde Samsung’un elektronik posta yazılımlarında hacker’ların gelen mesajları kendi kullanmış oldukları hesaplara geçirebilmelerine fırsat veren oldukça tehlikeli bir güvenlik açığı vardı.

Bir diğer büyük risk ise; hacker’ların şifre ile korunan özel bir görüntüyü göndererek, fotoğrafları görüntüleyen uygulamanın ayarlarını da değiştirebilmeleri tehlikesi bulunuyordu. Google’ın bu güvenlik açığında belirlediği en dikkat çekici risk ise, hacker’ların yazılımlara kötü niyetli ve zarar verici bir uygulamayı göndererek sistemde bulunan diğer tüm dosyaları kontrol altına alma imkânının sunulmasıydı.

Akıllı telefonların en iyi markalarından olan ve tercih edilen Samsung, özellikle bu konu hakkındaki problemi çözdüğünü belirtiyor. Aynı zamanda da telefon kullanıcılarına yazılımlarını ve uygulamalarını her zaman düzenli olarak güncellemeleri gerektiği bilgisini paylaşıyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here