Shell Şarj İstasyonları Kurabilir

0
30
views

Shell Avrupa ‘da 80 Güçlü Şarj İstasyonu İnşa Etmeyi Planlıyor

Son yıllarda elektrikli otomobillerin gelişim göstermesiyle pek çok fosil yakıt firması da yeni adımlar atmaya başladı. Bunların başında geçtiğimiz aylarda 30.000 adet şarj noktasını bünyesinde bulunduran ve Hollanda merkezli olan NewMotion ‘ı satın alarak piyasaya hızlı giriş yapan Royal Dutch Shell gelmektedir. Fosil yakıt piyasasındaki etkisini elektrikli araçlara yönelik çalışmalarda da sergilemek isteyen Royal Dutch Shell, bu sektördeki varlığını kuvvetlendirmek amacıyla yaklaşık 2 yıllık bir süreçte Avrupa ‘da 80 adet büyük şarj istasyonu kuracağını duyurdu.

Royal Dutch Shell ‘in böylesine bir hamle yapmasındaki en büyük etkenin elektrikli araç piyasasının gelişmesi gösterilse de olayın aslı bir rekabet olabilir. Dünyaca ünlü markalardan BMW, Daimler, Ford, Volkswagen, Audi ve Porsche ‘un elektrikli otomobil modelleri adına IONITY adlı firma ile ortaklık kurdular. IONITY, önümüzdeki 3 yıl içerisinde Avrupa üzerinde 400 ‘e yakın yüksek şarj istasyonu kurmayı hedeflemektedir. Royal Dutch Shell ‘in Avrupa ‘daki yüksek şarj istasyonu alanındaki planlarının bu ortaklıklardan dolayı duyurlduğu da düşünülmektedir.

Elektrikli araç sahipleri Shell ‘in kurmayı planladığı yüksek şarj istasyonları sayesinde 350 kW ‘lık şarj hızına sahip araçlarını dakikalar içerisinde şarj edebilecekler. Elektrikli araç sahibi olmak isteyen kişilerin en büyük tedirginliklerinin başında da araçları şarj etme süreleri, istasyonların sayısı gibi nedenler yatmaktadır. Shell ‘in Avrupa üzerinde kurmayı planladığı yüksek şarj istasyonlarının Polonya, Hollanda, Slovenya, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Belçika, İngiltere, Slovakya, Fransa ve Macaristan konumlu olması planlanırken ne yazık ki Türkiye ‘de herhangi bir istasyon yer almayacak.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here