Torrent nedir? Nasıl Kullanılır?

0
96
views

torrentTorrent internet üzerinden indirilen dosyaların bilgilerine tam anlamı ile sahip olan ve .torrent uzantılı oldukça ufak boyutlu bir dosya türüdür. Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse; Torrent’te internet üzerindeki pek çok dosyanın isimleri, büyüklükleri ve nerelerden indirilme imkânlarının olduğu gibi bazı önemli bilgiler yer almaktadır. Torrent dosyalarına ve Torrent’lerin aranabileceği arama motorlarına internet üzerinde birçok farklı siteden erişilebilmektedir.

  • Torrent Nedir?

Torrent tüm dünyada kabul gören ve yaygın bir biçimde kullanılan dosya transfer türüdür. Torrent’in bu kadar popüler olmasının nedeni internet kotası az olan kullanıcıların dahi normal indirmeye göre çok daha fazla miktarda dosya indirebilmelerine imkân vermesidir. Ayrıca Torrent ile indirilen dosyalar indirme hızı bakımından normal indirmelere göre çok daha hızlı şekilde tamamlanırlar. Bu da Torrent’in neden bu kadar popüler olduğu konusuna verilebilecek diğer cevaplardandır. Torrent’te dosya sınırlaması yoktur ve dileyen kişiler en büyük boyutlu dosyaları dahi bu yazılım ile rahatlıkla indirebilirler.

  • Torrent Nasıl Kullanılır?

Torrent’i kullanabilmek için öncelikle internet üzerinden Torrent türü dosyaların indirilmesine olanak veren UTorrent, BitTorrent gibi bir program yüklenmelidir. Daha sonra asıl indirilmek istenen film, müzik, oyun ya da diğer türdeki dosyaların .Torrent’li bağlantıları internet üzerinde aratılarak temin edilmelidir. Bağlantılar bulunduğu zaman daha önceden bilgisayara indirilmiş olan Torrent programına eklenerek indirme işlemi başlatılmalı ve akabinde de bilgisayara yüklemesi tamamlanmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here