Toyota Kalp Krizi Anında Otomobili Durduran Sistem Geliştirdi

0
34
views

Trafikte yaşanan kazaların bir kısmını aniden gerçekleşen sağlık problemleri teşkil ediyor. Bu sağlık problemlerinden kaynaklanan kazalar yaralanmalara ve hatta ölümlere neden olabiliyor. Bu sorunun çözümü için araştırmalar başlatan Toyota ekibi yeni bir teknoloji geliştirdi.

Michigan Üniversitesi ile ortak bir çalışma yürüten dev otomobil firması Toyota, başta kalp krizi olmak üzere bu tip sağlık problemleri karşısında nasıl bir yol izlenmesini hedef alan çalışmalar başlattı.  Bu araştırmaya göre hedef, sürücü kalp krizi geçirdiğinde bunu tespit edip, hem sürücünün, hem arabadaki diğer yolcuların hem de trafikteki diğer araçlardaki insanların hayatlarını tehlikeye atmamak için aracı güvenli bir şekilde durdurmak. Bu tür kazalar hakkında ellerindeki tüm verileri Michigan Üniversitesi ile paylaşan Toyota yetkilileri, bu tür kazaları mümkün olduğunca azaltma hedefindeler.

Bu araştırmanın sorumlusu olan Kayvan Najarian, Toyota araçlarının içindeki sistemlerle kalp ritminde oluşabilecek herhangi bir sorunu tespit edebilmenin mümkün olduğunu ve bu özelliği geliştirebilmek için gerekli yazılım ve donanımın neler olabileceğini tespit ettiklerini belirtti.

Kayvan Najarian’ın söylediklerine göre bu sistemin yapılmasındaki en büyük güçlük, aracın içine kalp ritmini takip edecek seviyede gelişmiş bir cihazın yerleşimi. Araç seyir halindeyken oluşan titreşimler ve dış etkenlerin bu cihazın çalışmasını olumsuz etkileyeceğinin söyleyen Kayvan Najarian, bu sorunu aşmak için çok gelişmiş algoritmalar geliştirmeleri gerektiğini dile getirdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here