Uzayda Taze Ekmek Üretimi

0
27
views

UZAYDA TAZE EKMEK ÜRETİMİ

Bremenli bir firma astronotların uzayda taze ekmek pişirebilecekleri bir proje üzerinde çalışıyor. Bu projenin birden fazla önemli unsuru bulunuyor. Titizlik ve genel kapsam ile geliştirilen projenin ilk aşaması için uzun bir yol kat edilmiş durumda.

UZAYDAKİ EKMEK HAMURU

Öncelik olarak ekmek hamurunun yapımı dünyada tamamlanacak ve uzay üssüne ikmal edilecek. Hamurun uzayda yapılması ikinci bir aşamayı oluşturuyor. Bunun için tahıl üretiminden bahsedilmeli ki henüz uzayda taze gıda üretim – tüketimi hayata geçmedi.

Hamurun pişirilmesi için iki önemli nokta bulunmakta. İlk olarak hamurun bölünmesi halinde kırıntı dökmemesi gerekiyor. Kırıntı oluşumu astronotlar için boğulma tehlikesi arz ediyor. Aynı zamanda hamur kırıntısı makineleri bozma gibi bir tehlikeyi de kapsıyor. Hamurun daha tuzlu olduğu ve bunun nedeninin de uzayda tat alma duyularındaki farklılıklar olduğu bildiriliyor. Hamuru soda alaşımı ile oluşturdukları ve bunun için 30 tarif bulundurdukları biliniyor. Aynı zamanda ekmeklerin 6 ay 1 sene gibi bir süre bayatlamaması için tarifler geliştiriliyor.

UZAY FIRINI

Astronotların uzayda ekmek hamurunu pişirebilmeleri için geliştirilen fırın büyük bir önem taşıyor. Ortam sıcaklığı, fırının bu sıcaklığı yayması astronotların yaralanmasına neden olabilecek boyutta. Önlem alınarak geliştirilen fırın için astronotlar fırın soğuk iken kapağını açıp pişirecek ve yine fırın soğuduğunda kapağı açılacak. Ayrıca fırının sıcaklığı yaymayıp bir bölgede kalması için gelişimler gösteriliyor.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here