Windows 10 Giriş Şifresi Nasıl Kaldırılır?

0
104
views

Windows 10 Giriş Şifresi Nasıl Kaldırılır?

İnternetin günlük yaşamın çok önemli bir parçası ve kolaylaştırıcı olduğu günümüzde internet ve bilgisayar onlarca farklı yolla kişiselleştirilebilmekte ve sahibinden başkasının yararlanamayacağı önlemler alınabilmektedir. Bu önlemler tamamen kullanıcının verilerini güvenliğe alma amaçlıdır. Ancak kimi zaman bu önlemlerin şifreleri problem yaratır. Çünkü bilgisayarını sadece kendisi kullanan kişiler her seferinde şifre girmek zorunda kalır ve bundan dolayı şifreyi kaldırmak ister.

Windows 10 Giriş Şifresi Kaldırma Aşamaları

  1. Klavyede Win + R tuşlarına basılı tutarak “çalıştır” penceresi açılır.
  2. Açılan pencerede “control userpassword2” ya da “netplwiz” komutlarından birisi yazılır ve “tamam” tıklanır. Her iki komutu da kullanarak “kullanıcı hesapları” ekranı açılır.
  3. Kullanıcı hesapları penceresinde “Kullanıcı bu cihazı kullanabilmek için bir ad ve parola girmelidir.” ikazının yanında bulunan “tik” işareti kaldırılır ve “tamam” tıklanır.
  4. Ekranda beliren “otomatik oturum aç” alanında kullanıcı adı yazılı bir şekilde görülür. Ancak hesabın parolası yazılır ve “tamam” tıklanıp onaylanır.

Bu işlemlerden sonra Windows 10’un açılışında şifre girilmesi gerekmez, şifre penceresi yerine direkt olarak masaüstü açılır.

Windows 10’da Neden Şifre Gereklidir?

İnternet tüm dünya ile bağlantı sağladığından ve kişisel bilgi ve belgelerin tümünü saklama imkânı sunduğundan çok faydalı, ancak çok tehlikelidir. Eğer bir bilgisayarı birden fazla kişi kullanıyorsa kesinlikle kişiye özel kullanım şifresi edinilmesi gerekir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here