Windows 7 den Sonraki Sürümlerin Kullanım Oranı

0
115
views

Windows 7 den Sonraki Sürümlerin Kullanım Oranı

Laptop ve bilgisayar dışında telefonlarda da kendini göstermeye başlayan Windows işletim sistemleri, sürekli olarak yeni özellikler yüklenerek kendini güncellemekte ve bu sayede yeni sürümleri de piyasaya çıkmaktadır. Windows 7’nin ardından piyasaya sürülen Windows 8 ve Windows 10 işletim sistemleri Windows 7 kadar başarılı olmaması ve ilgi görmemesi ile sürekli olarak eleştirilmiş ve işlerim sistemlerinde iyileştirmeler yapılarak bu farklar kapatılmaya çalışılmıştır.

Windows 8 Kullanım Oranı

2012 senesinin sonlarında piyasaya sürülmüş olan işletim sistemi Windows 8, pek çok araştırma şirketi tarafından incelenmiş ve kullanım oranları ile ilgili istatistikler yapılmıştır. Piyasaya sürüldüğü andan itibaren yapılan istatistiklerde Windows 8’in gitgide yükselen bir grafik çizmesine rağmen hiçbir zaman Windows 7’yi yakalayamadığı, Windows XP’yi ise yaklaşmasına rağmen geçemediği gözlemlenmiştir.

Windows 10 Kullanım Oranı

2015 senesinin ilk aylarında piyasaya sürülen ve uzun süre hakkında haberler çıkarak ilgiyle beklenen işletim sistemi Windows 10, Eylül ayında yapılan araştırmalara göre satışa çıktığı günden bu yana toplam 75 milyon lisanslı kullanıcıya ulaşmış durumda. Ancak bu sayı genel olarak işletim sistemlerinin tercih edilme oranlarına bakıldığında oldukça düşük bir yüzdeye tekabül etmekte.

Windows 7 işletim sistemleri aralarında %57.67 ile en yüksek orana sahip işletim sistemi olmakla birlikte, bunu %12.14 ile Windows XP takip etmekte ve üçüncü sırada %11.39 ile Windows 8 yer almaktadır.   Dördüncü sırada %5.21 ile yer alan Windows 10, yeni güncellemeler yaparak bu oranı yükseltmeyi planlamaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here